10% unikátní slevový kód 🎫EZ5qSagE🎫 na neomezený webhosting od 🚀HostCreators.

Co je to WordPress plugin a jaké jsou jeho (ne)výhody?

Co je to WordPress plugin

Redakční systém WordPress je v současnosti nejpopulárnější platformou pro tvorbu webových stránek. Jeho jednoduchost, přizpůsobitelnost a obrovská komunita, která se kolem něj vytvořila po celém světě, činí z WordPressu nástroj vhodný pro různé typy uživatelů od začátečníků, až po zdatnější programátory. Zejména díky velké komunitě a WordPress nadšencům bylo vytvořeno množství pluginů pro WordPress, které rozšiřují jeho možnosti a ačkoli WordPress je původně redakční systém pro tvorbu a správu blogů, díky pluginům (doplňkům, modulům) je dnes možné přes WordPress vytvořit snad jakýkoli druh webstránky.

WordPress plugin je softwarový modul, který rozšiřuje nebo přidává novou funkcionalitu na Váš WordPress web. Díky pluginům dokážete vylepšovat svůj web bez nutnosti znalosti programování a přizpůsobit si jej dle Vašich představ.

Existuje obrovská ponuka pluginov, ktoré Vám môžu pomôcť zlepšiť svoje stránky v rôznych oblastiach ako napr. dizajn, vytváranie tabuliek, kontaktných formulárov, galérií, alebo členských sekcií, nastavia za Vás základné SEO, zabezpečia Váš web, alebo ho dokážu zrýchliť optimalizáciou kódu a cachovaním (kešovaním) webstránky. Vďaka pluginom dokážete vytvoriť aj komplexnejší, dynamický web a dokonca aj eshop. Stačí si plugin nainštalovať do WordPressu cez administračné rozhranie, a hneď po aktivácii ho môžete používať.

Kde hledat pluginy pro WordPress

 1. WordPress pluginy naleznete v oficiálním WordPress repozitáři pluginů. Všechny pluginy v této knihovně můžete používat zdarma.
 2. Pluginy, ktoré ich tvorcovia neponúkajú zdarma, ale ich licencie sú spoplatnené, nájdete aj na ich vlastných webstránkach.
 3. Množstvo platených pluginov nájdete aj na Codecanyon (Envato Market).
 4. Dobrým pomocníkem při hledání WordPress pluginů je i Google nebo facebook skupiny se zaměřením na WordPress (WordPress pro začátečníky, WordPress Slovensko, WordPress CZ/SK - diskuse).

20% sleva na všechny pluginy od Toret

Zľava: 15%
Unikátní 20% slevový kupón na všechny WooCommerce pluginy od Toretu pouze u nás!
Skopírovať kupón
Platnosť do:16.09.2024

Zdarma vs. placené pluginy

Desaťtisíce WordPress pluginov zdarma je dostupných vo WordPress repozitári pluginov. Tieto free pluginy sú síce oklieštené a ponúkajú obmedzenejšie možnosti, ale v mnohých prípadoch sú dostačujúce. Ich nevýhodou je slabá podpora, v prípade, že potrebujete pomôcť s nastavením pluginu, alebo v ňom nájdete chybu.

Nejznámější free pluginy bývají aktualizovány pravidelné, to ale neplatí o všech. Některé pluginy již nejsou dále vyvíjeny, což znamená dříve či později bezpečnostní hrozbu pro Váš web. Dlouhodobě neaktualizovaným pluginem se doporučujeme vyhnout a nepoužívat je. Takové pluginy jsou také označeny na wordpress.org (viz obrázky níže), díky čemuž víte, na který plugin si dát pozor a raději najít jiné řešení.

Neaktualizovaný WordPress plugin
Upozornění na neaktualizovaný WordPress plugin
Datum poslední aktualizace WordPress pluginu
Poslední aktualizace WordPress pluginu

Prémiové pluginy, jsou víceméně pravidelně aktualizovány, mají vyšší míru důvěrihodnosti a stability, nejsou okleštěny jako jejich verze zdarma, ale obsahují všechny funkcionality. Ke všem pluginům, které pořídíte přímo přes webstránku pluginu, resp. jeho tvůrce, je v zakoupené licenci zahrnuta i podpora ze strany vývojářů. Pokud se jedná o roční licenci, podpora platí na jeden rok, pokud jde o celoživotní, tak i podporu máte spolu s pluginem a aktualizacemi na celý život. Výjimkou jsou pluginy koupené přes Codecanyon. Na ty se vztahuje pouze 6 měsíční podpora s možností jejího prodloužení na 12 měsíců za příplatek.

Kupujte prémiové pluginy levněji. Na wpslevy.cz sdružujeme aktuální slevy a slevové kupóny nejen na WordPress pluginy, ale také WordPress šablony, kurzy, hostingy a domény.

Kde se nacházejí pluginy ve struktuře WordPressu

Na serveru jsou pluginy uloženy v adresáři /wp-content/plugins/. Můžete k nim přistoupit přes FTP (File Transfer Protocol) nebo SSH (Secure Shell Protocol).

Výhody pluginů

 • Možnost přidat nové funkcionality bez znalosti programování.
 • Šetří peníze, které byste zaplatili programátorovi, pokud Vy sami programovat nevíte.
 • Šetří čas, který byste museli vynaložit na naprogramování dané funkcionality.
 • Jednoduchost jejich nastavení a přizpůsobení přes WordPress administraci.
 • Dobrá kompatibilita s dalšími pluginy pro WordPress (ve většině případech).

Nevýhody pluginů

 • Mnoho pluginů může mít za následek pomalejší načítání webové stránky a také může nastat kolize mezi jednotlivými pluginy.
 • Přes neudržované a neaktualizované pluginy se může do webu dostat malware.
 • Nemáte plnou kontrolu nad kódem pluginů.
Pridajte hodnotenie
Divi Pixel
Nová

20% sleva na Divi Pixel pluginy

Divi Pixel
Sleva: 20%
Více info o slevě
Sleva se vztahuje na všechny roční i celoživotní licenci Divi Pixel. Ušetřit tak můžete až 80 € na tomto užitečném doplňku pro multifunkční Divi šablonu.
Využít slevu
Platnost do: 14.03.2024
Wedos - Webhosting, domény, virtuálne servery

.EU doména jen za 2,38€

Wedos
Sleva: 50%
Více info o slevě
Využijte 50% slevu na .EU doménu ve Wedosu. Platí pro registraci domény.
Flywheel webhosting
Nová

Až 4 měsíce zdarma na Flywheel webhosting

WP Engine
Sleva: 4 měsíce
Více info o slevě
Ve Flywheel získáte použitím slevového kódu 4 měsíce zdarma na webhosting.
aThemes

Sleva 20% na Botiga šablonu

aThemes
Sleva: 20%
Více info o slevě
WordPress šablona Botiga, kterou vytvořila společnost aThemes, je primárně určena pro tvorbu WooCommerce e-shopů.
Využít slevu
Platnost do: 31.12.2024
Stylemix

100% sleva na AiBud WP plugin pro prvních 100

Stylemix
Sleva: 100%
Více info o slevě
100% slvavá na AiBud WP - ChatBot plugin pro prvních 100 lidí. Slevový kupón lze uplatnit na roční předplatné.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

WP-Zľavy.sk newsletter

Vždy aktuální WordPress slevy!

Začněte odebírat náš newsletter a už nezmeškáte žádné slevy a akce na WordPress pluginy, šablony, kurzy, hostingy a domény!

Úspěšně jste se přihlásili k odběru novinek! Děkujeme.

Sdílet
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram